GenelTEKNOLOJİ

Ünlü Hackerler neden yan yana?

Şirket, kurum, siyasi olaylar, eğlence sektörü verilerinden, kişisel verilere kadar her yere ulaşabilecek sisteme sahip olan hackerler, bazen maddi kazanç için bazen de bir başkaldırı için organize oluyor. Uzmanlar, ünlü hacker grubu Anonymous ve K-Pop (Kore Pop) takipçileri arasında bir bağlantı olduğunu düşünerek, dijital dünyada yapacakları eylemler konusunda endişeli.

‘Asıl amaçları farklı’

Küresel bağlamda şu an dijital dünyanın her yerinde hackerler var. Şirketlere, kamu kuruluşlarına ya da kişisel verilere saldırı düzenleyen hackerlerin, siyaset ve eğlence sektöründe de izleri var. Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, Amerika’daki #BlackLivesMatter protestolarında hacktivist eylemler gerçekleştiren hacker gruplarının varlığına dikkat çekti.

Sanal dünyada takipçi kitlesi ve itibar kazanmak adına hacktivizm takma adıyla çalışmalar yürüten hacker gruplarının asıl amaçlarının farklı olduğunu anlattı.

‘Sempati toplamak isteyen hacker grupları’

Hackerlerin, internet aktivizminde, politik bir gündemi eleştirmek veya sosyal değişimi teşvik etmek için bir sivil bir başkaldırı biçimi olarak siber saldırı tekniklerini kullanmasına hacktivizm deniyor.

Son 10 yılda hacker grupları arasında popülerliğini oluşturan bu anlayışın uygulamaya alınmasında ise başka nedenler olduğu sanılıyor.

Hacktivizmi, özellikle büyük takipçi kitlesini arkasına almak isteyen ve yaptıkları usule aykırı eylemleri belli amaca hizmet ettiğini masumlaştırararak sempati toplamak isteyen hacker gruplarının tercih ettiğini belirten Tursun, toplumsal ya da siyasi olaylarda dijital dünyadaki hareketliliklerin çokça ses getirdiğini gören hackerlerin bunlardan yararlanarak bir kesimin sempatisi ve desteğini aldığını, bu oluşan güven ile de bir sonraki saldırılarında yerini koruyabildiğini açıkladı.

‘Hacker grubu ile bir müzik grubu yan yana’

Son dönemde Amerika’da gerçekleşen ırkçılık karşıtı protestolara karşı birçok ülke, şirket ve topluluk, #BlackLivesMatter desteklerini dijital dünyada gösterirken, ilginç bir iş birliğine de tanık olundu. Kötü şöhreti olan ve 2016 yılında dağıldığı düşünülen ünlü hacker grubu Anonymous ile tüm dünyada milyonlarca hayran kitlesine sahip olan Kore Pop Müzik grubu BTS’nin hayranlarının aynı tarafta yer aldığı tahmin ediliyor.

Yeni Anonymous olarak 4Chan’in derinliklerinden çıkan QAnon adlı aşırı sağ hacker grubunun oluşturduğu dijital ordunun son dönemdeki birçok toplumsal olayda başı çektiğini belirten Tursun, bu destek olaylarında da hacker grubu ile bir müzik grubunun yan yana oluyor olmasının bilinçli bir hareket olduğu sanılıyor.

‘En çok onları destekleyenlere zarar verecekler’

BTS grubu hayranlarının dijital ortamda verdikleri mücadeleye destek olduklarını belirten hackerlerin sempati toplamaya çalıştığını hatırlatan Tursun, bu dönemde gerçekleştirdikleri eylemlerle bir sonraki adımlarının temellerini attıklarını ve hatta bu süreçten sonrada en çok onları destekleyenlere zarar verebilecekleri konusunda uyarıyor.

Tepkiniz ne?

İlgili Mesajlar

1 / 4
easyComment URL is not set. Please set it in Theme Options > Post Page > Post: Comments