Genel

Ülkelerin nüfusları düşüyor mu?

ABD’de yapılan bir araştırmada, dünyadaki doğurganlık oranının gün geçtikçe hissedilir şekilde düştüğüne dikkat çekerek, 2100 yılına kadar 1,7’nin altına düşebileceği ve 23 ülkenin nüfusları yarıya düşebileceği öngörüldü.

Washington Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, 2017’de dünyadaki doğurganlık oranının 2,4’e gerilediğine dikkat çekilerek, bu oranın 2,1’in altına düşmesi halinde dünya ve ülke nüfuslarının düşüşe geçeceği ifade edildi.

Araştırmada, dünya nüfusunun 2064’te 9,7 milyar ile zirveye ulaşmasının ve 2100’de ise 8,8 milyara gerilemesinin ön görüldüğü belirtildi.

’23 ülkenin nüfusları yarıya inecek’

Japonya’nın nüfusunun yüzyılın sonunda 126 milyondan 53 milyonun altına, İtalya’nın nüfusunun ise 61 milyondan 28 milyona gerilemesinin öngörüldüğü araştırmada,

İspanya, Portekiz, Tayland ve Güney Kore’nin de aralarında bulunduğu 23 ülkenin de nüfuslarının yarıya inmesinin tahmin edildiği açıklandı.

Araştırmaya göre, en kalabalık ülke olan Çin’in, 2100 yılında nüfusunun yaklaşık 732 milyona gerileyeceği belirtildi.

Araştırmada, Afrika ülkelerinin 2100 itibarıyla nüfuslarını 3’e katlayabileceği tahmin edildi.

Bölge ülkelerinden Nijerya‘nın nüfusunun 791 milyona ulaşacağı düşünülen araştırmada, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olabileceği belirtildi.

Araştırmacılar arasında bulunan Prof. Christopher Murray, yeni yüzyılda yaşlı nüfusun genç nüfustan daha fazla olacağı, bu durumun çok sayıda olumsuz etkisini de beraberinde getireceği ifadesinde bulundu.

 

Tepkiniz ne?

İlgili Mesajlar

1 / 3
easyComment URL is not set. Please set it in Theme Options > Post Page > Post: Comments