Türkiye’nin dört bir yanından online sanal turla gezilebilecek bölgeler


0
türkiyede gezilecek online yerler

Yeni tip koronavirüs sebebiyle pek fazlaca gezim merkezi kapılarını kapattı ve gezi planları iptal oldu. Evde kendi karantinalarımızı oluşturduğumuz şu günlerde gezi etmeyi ve bulgu yapmayı özleyenler sanal turlarla gezilerine devam ediyor. Türkiye’nin dört bir köşesini de sanal turla dolaşmak mümkün.

Dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüs, bununla beraber yasaklar ve kısıtlamaları da getirdi. Yetkililer, koronavirüs salgını ile baş etmek için müze, tiyatro ve kafe benzer biçimde toplu aktivitelerin yapıldığı  mekanları bir süreliğine kapatırken dinlence beldeleri de turistsiz kaldı. Bu salgın hastalığı bir an ilkin atlatmaya destek olmak için kendi karantinasını oluşturanlar ise evde yapılacak keyifli aktivite arayışlarına girdi. Hem gezmeyi seviyor hem de evde sıkılıyorsanız sanal turlar, dünyanın en meşhur müzelerinden en meşhur plajlarına kadar pek fazlaca rotayı ayağınıza getiriyor.

Kalabalık ortamlara girmenin riskli olduğu şu günlerde bilgisayarınızın başlangıcında Türkiye’nin dört bir yanını doyasıya gezebileceğiniz adresleri sizin için derledik.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ- DENİZLİ

pamukkale travertenleri
pamukkale travertenleri

Yerli yabancı turistlerin fanatik olduğu “Beyaz Aden” olarak nam salan Pamukkale, dünyanın ender güzelliklerinden biri. Bembeyaz görüntüsüyle bulutların üstünde geziyor hissi veren Pamukkale, UNESCO Dünya Mirası Sıralaması‘nde bulunuyor. Bolca miktardaki kalsiyum hidrokarbonat bulunan Pamukkale’nin sıcak suyunun bin senedir ziyaretçilerine şifa dağıttığı söyleniyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süre ziyarete kapatılan travertenlerin, organik beyaz görüntüsüne ulaşması yardımıyla bundan sonrasında Pamukkale’yi daha da beyaz görebilirsiniz.

KAPADOKYA- NEVŞEHİR

kapadokya nevşehir
kapadokya nevşehir

Bilhassa yabancı turistler tarafınca masallar diyarı olarak tanımlanan Kapadokya, organik peri bacalarıyla büyüleyici bir atmosfer oluşturuyor. Otantik mahalli dükkanları, mağara otelleri ve en önemlisi gün doğumunda tüm bu güzellikleri gökyüzünden izleyebileceğiniz balon turları, Kapadokya’nın olmazsa olmaz birer parçası. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Kapadokya’yı hemen hemen görme fırsatınız olmadıysa evde zamanınızı iyi değerlendirip kendinize bir sanal tur armağan edebilirsiniz. Salgın bittikten sonrasında da gerçek bir Kapadokya turuna katılmayı dikkatsizlik etmeyin.

SELİMİYE CAMİİ- EDİRNE

selimiye cami edirne
selimiye cami edirne

Mimar Sinan’ın 90 yaşlarında yapmış olduğu ve “ustalık eserim” diyerek tanımladığı Selimiye Camii, Türkiye’nin en mühim mirasları içinde bulunuyor. 1575 senesinde ibadete oluşturulan Selimiye Camii, ilk günkü ihtişamını koruyor. Sanal tur yardımıyla caminin görkemli avizelerini, çinilerini, hat sanatının en güzel örneklerini görebilirsiniz. Sanal turla yalnızca caminin içini görmekle kalmayıp geniş avlusunda da görkemli bir tura çıkabilirsiniz.

AMASYA

amasya
amasya

Şehzadeler şehri Amasya’da Yeşilırmak kenarına kurulmuş Osmanlı konakları, sizi zamanda yolculuğa çıkaracak. Pek fazlaca tabiat harikasının yanı sıra Kral Kaya Mezarları ve Yalıboyu evleri benzer biçimde kültür miraslarıyla öne çıkan Amasya’da Yeşilırmak süresince bulunan tüm güzellikleri sanal turla gezebilirsiniz.

GÖBEKLİTEPE- ŞANLIURFA

göbeklitepe şanliurfa
göbeklitepe şanliurfa

Dünya tarihinin tekrardan yazılmasına sebep olan “Tarihin Sıfır Noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe, 2019 yılının en mühim çekicilik merkezlerinden biri oldu. Tüm dünyanın ilgi odağı haline gelen Göbeklitepe, 1200 yıl öncesine dayanan tarihiyle ve bu ölçekte ilk anıtın bulunmuş olduğu en eski mabet olarak insanlık tarihinin tekrardan yazılmasına niçin oldu. Üstünde insan, el ve kol, çeşitli hayvan ve soyut semboller, kabartılarak yada oyularak betimlenmiş dikilitaşları sanal turla görme imkanı bulabilirsiniz.

EFES ANTİK KENTİ- İZMİR

efes antik kent izmir
efes antik şehir izmir

Neolitik, Helenistik ve Roma Dönemlerinde mühim yerleşim bölgesi olan Efes Antik Kenti, Roma İmparatorluğu döneminde Asya Eyaleti’nin başkenti ve en büyük liman kenti olabilecek gelişmişliğe sahiplikte her bir detayı mermerden inşa edilmiş hususi heykeller ve anıtlarla bezenmiş tam bir sanat kentiydi. Efes Antik Kenti’nin en malum yapısı hem gömüt anıtı hem de bir kütüphane olan Celcus Kütüphanesi’dir.

AZMAK ÇAYI-MUĞLA

azmak çayı mugla
azmak çayı mugla

Yaz tatillerinin en fazlaca aranan adresi Muğla, her köşesiyle adeta bir dinlence cenneti. Akyaka’da bulunan organik akvaryum olarak tanımlanan Azmak Çayı ise Muğla’nın doyumsuz güzelliğine güzellik katıyor. Yeşille mavinin buluşmuş olduğu en güzel manzaralara tanık olmak isterseniz Azmak Çayı’nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

ALANYA KULESİ- ANTALYA

alanya kulesi antalya
alanya kulesi antalya

Türkiye’nin bilhassa balayı için en fazlaca tercih edilen rotalarından önde gelen Antalya, Akdeniz’in en güzel şehirlerinin başlangıcında geliyor. Antalya’nın Akdeniz’in en güzel şehirlerinden biri olması en ihtişamlı yapıları da bünyesinde barındırmayı bununla beraber getiriyor. Alanya Kalesi de bu yapılardan yalnızca biri. Helenistik Dönem’den bu güne varlığını korumuş olan Alanya Kalesi, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine hatta korsanlara ev sahipliği yapmış bir açık hava müzesi.

KIZ KULESİ- İSTANBUL

kız kulesi istanbul
kız kulesi istanbul

İstanbul Boğazı’nın hakkında çeşitli rivayetler barındıran incisi Kız Kulesi, en fazlaca ziyaret edilen gezinsel mekanlardan biri. Salacak açıklarında bulunan bu minik talibi Üsküdar Vapuru’nda fazlaca kez selamlamışsınızdır. Bu kez evde bilgisayar başlangıcında bir geziye çıkarak daha detaylı incelemeye ne dersiniz.

GALATA KULESİ-İSTANBUL

galata kulesi istanbul
galata kulesi istanbul

Kız Kulesi’ni ziyaret ettikten sonrasında adları birlikte rivayetlere karışan Galata Kulesi’ne de bir göz atmazsanız olmaz. İstanbul’un iki ayrı yakasında bulunan bu efsanevi kulelerin hikayelerini okuyup ikisini de aynı anda gezme fırsatını sanal turlar yardımıyla bulabilirsiniz. 528 senesinde inşa edilen ve yüzyıllara karşın tüm görkemiyle İstanbul’un en güzel manzaralarına sahne olan Galata Kulesi, tüm Haliç’i panoramik olarak ayaklarınızın altında görme şansını da sunuyor.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir