Rüya Anlatılır mı ? – Görmediğin Rüyayı Başkasına Anlatmak – Yalan Rüya Anlatmak


Rüya anlatılır mı? sorusunun cevabına bu yazımızdan haberdar olmak için dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle Unutulmamalıdır ki, bir rüyayı anlatırken, ona hiçbir şey eklemeden veya ondan hiçbir şey çıkarmadan yapılmalıdır. Kişi bunu yaparsa, rüyayı bozar ve bozar. Peygamber (s.a.v.) kimsenin bunu yapmasını şiddetle yasaklamıştır.

Yalan Rüya Anlatmak

Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Gerçekten yalanların en kötüsü rüya gördüğünü iddia eden kişinin yalanıdır.” (Sahih-i Buhari). Ayrıca ‘Kim görmediği bir rüya gördüğünü iddia ederse, asla başaramayacağı iki arpa tanesini birbirine bağlaması emredilir; Bir kimse, bir kimsenin duymasını istemedikleri veya ondan uzak durmaya çalıştıkları konuşmalarına kulak verirse, kıyamet günü kulaklarına erimiş kurşun dökülür; Kim de (ruhlu bir varlığın) resmini yaparsa, kıyamet gününde azap görecek ve ona, yapamayacak bir ruh koyması emredilecektir.” (Sahih-i Buhari)

Rüya ile ilgili Hadisler

Ayrıca kendisine, babasına veya arkadaşına bir yalan uyduran kimsenin cennetin güzel kokusunu bile alamayacağını bildirmiştir.

O da şöyle dediğini rivayet etmiştir: “Üç kişi vardır ki, Allah’ın kıyamet gününde şiddetli bir şekilde cezalandıracağı:

  1. Rüyada yalan söyleyen kimse, iki arpa tanesinin arasına asla yapamayacağı bir düğüm attırılır.
  2. Hareketli nesnelerin resmini yapan bir adam; asla yapamayacağı bir hayatı onlara sokmak için yapılacaktır.
  3. Bir kavme, kendisinden hoşlanmadıkları halde salahta önderlik eden adamdır.”

Hoş olmayan veya rahatsız edici bir rüya gören kişinin, uyanır uyanmaz sol tarafına üç kez tükürmesi ve ardından kovulmuş şeytandan Allah’a sığınması tavsiye edilir. Muhammed (s.a.v) ve talebeleri de böyle yapardı.

Üç Tür Rüya Vardır

Sünnete göre rüyalar üç kısma ayrılır :

  1. Ru’yaa – iyi vizyonlar (rüyalar)
  2. Hulum – kötü rüyalar
  3. Kendinden gelen rüyalar

Ebu Hureyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Üç çeşit rüya vardır: Allah’ın müjdelediği salih rüya, hüzne sebep olan rüya şeytandan olan rüya ve aklın karışıklıklarından olan rüya. (Müslim Sahih-i Müslim) ). Gerçek veya İyi Rüyalar Muhammed (s.a.v)’in “Gerçek rüyalar Allah’tan, kötü rüyalar ise şeytandandır” dediği gibi, gerçek rüyaların Allahu Teala’dan olduğunu görebiliriz. (Sahih-i Buhari).

Muhammed (s.a.v)’in “Rüyası en doğru olanınız, sözü en doğru sözlü olanınızdır” (Sahih-i Müslim) buyurduğu gibi, gerçek müminlerin hayatlarında doğru olanların başına gelme olasılığı daha yüksektir.

Hayırlı rüyalar da Allahu Teala’dandır. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Sizden birinizin beğendiği bir rüya görürse, o Allah’tandır. Bunun için Allah’a şükretsin ve bunu başkalarına anlatsın.” (Sahih-i Buhari) Hayırlı işler, Helal (helâl) işler yapan kimselerden oluşur.

Peygamberimiz (s.a.v.)’in “Bir kimse güzel bir rüya gördüğü zaman hayır beklesin ve bunu sevdiğinden başkasına söylemesin” buyurduğu gibi rüyasını sevdikleriyle paylaşmalıdır. (Müslim) Buna bir misal, Yakub’un (a.s) oğlu Yusuf’a (a.s) rüyasında gördüğü on bir yıldız ile güneşin ve ayın kendisine secde ettiğini söylemesidir. Ay, annesini ve babasını temsil ediyordu): “Oğlum! Kardeşlerine rüyanı anlatma, yoksa sana bir tuzak kurarlar. Gerçekten! Şeytan insanın apaçık düşmanıdır.” (Yusuf Suresi, 5) Yusuf’un üvey kardeşlerinin onu kıskandıklarını biliyoruz.

Muhammed (s.a.a) de bize, “Nübüvvetten müjdeden başka bir şey kalmamıştır” demiştir. Yanındakiler, “Müjde nedir?” diye sordular. (S) “İyi rüyalar” cevabını verdi. (Sahih-i Buhari)Kötü rüyalarYukarıda belirtildiği gibi kötü rüyalar şeytandandır. Peygamberimiz (s.a.v.) kötü bir rüya gördüğümüzde ne yapacağımızı bize bildirmiştir. “O halde biriniz, hoşlanmadığı bir rüya gördüğü zaman, sol tarafına üç defa tükürsün, üç defa şeytandan Allah’a sığınsın ve yalan söylediği tarafı değiştirsin. Müslim, Peygamberimiz (sav) bize, eğer üç defa tükürür ve Allah’a sığınırsak (rüyanın) onlara zarar vermeyeceğini söyledi.” (Sahih Müslim).

Peygamberimiz (s.a.v.) de bize kötü bir rüya görürsek “ayağa kalk ve namaz kıl” demiştir. (Sahih Müslim).

Kötü Rüyalar Açıklanmamalı


Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur: …Eğer hoşlanmadığı bir rüya görürse, o şeytandandır. Onun şerrinden Allah’a sığınmalı, BUNU KİMSEYE ANLATMAMALI, o zaman ona bir zararı olmaz.” (Sahih-i Buhari) Bir kimse gördüğü kötü rüyayı anlatırsa, o zaman bir ihtimal olabilir. bundan bir miktar zarar çıkacaktır. Kendinden RüyalarBu rüyalar kişinin düşüncelerinden gelir ve ne Allah’tan ne de Şeytan’dandır.


Yorumlar

yorumlar