GenelTEKNOLOJİ

Amazon’dan yeni bir hamle..

Amazon, müşterilerin raflardan ne aldığını takip ederek, kasaya gitmeden otomatik olarak ödeme alabilen bir alışveriş arabası geliştirdi.

Dash Carts olarak adlandırılan uygulama, alışveriş arabasını kullanan müşterilerin sepete ne attığını otomatik olarak algılamak için kamera ve sensörlerden yardım alıyor ve ve alışveriş tutarını kullanıcının Amazon hesabına yansıtıyor. Yeni alışveriş sepetini kullanmak isteyenlerin bu yüzden bir Amazon hesabına ve akıllı telefona sahip olması gerekiyor.

Akıllı alışveriş arabaları ilk kez Amazon’un Los Angeles’ta açmayı planladığı yeni bir süpermarkette kullanıma sunulacak.

Alışveriş arabasını kullanmaya başlamak için, cihazın üzerinde bulunan QR kodunu Amazon uygulamasından taratarak sepetin kilidini açmak gerekiyor. Ardından, market arabası Alexa ile senkronize ediliyor. Kullanıcı isterse alışveriş listesini sepetine yükleyerek, daha fazla ürün almaktan kaçınabiliyor.

Her ne kadar teknolojik olarak karmaşık bir aygıta sahip olsa da, Amazon’un alışveriş sepeti, herhangi bir markettekinden farklı değil. Amazon’un fiziksel perakende ve teknoloji başkan yardımcısı Dilip Kumar; “Bu karmaşıklığı müşterilerden uzak tutmaya çalışıyoruz, böylece yeni alışveriş davranışları öğrenmek zorunda kalmıyorsunuz. Telefonunuzla oturum açtıktan sonra telefonu kaldırabilirsiniz ve normal alışveriş şekliniz aynı kalır” ifadesinde bulundu.

Online alışveriş devi Amazon’un, ABD’nin Seattle’da zaten alışveriş yapanların ne aldıklarını izlemek için tavanda kameralar ve sensörleri bulunan kasiyersiz bir süpermarketi bulunuyor.

Tepkiniz ne?

İlgili Mesajlar

1 / 4
easyComment URL is not set. Please set it in Theme Options > Post Page > Post: Comments